wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Złoto dla Edyty Ropek na Mistrzostwach Europy!

Złoto dla Edyty Ropek na Mistrzostwach Europy!

Opublikowano: 16-09-2010; 12:03 przez mteg

Zawodniczka MKS Tarnovia Edyta Ropek wywalczyła złoty medal podczas rozegranych 15 września w austriackim Imst Mistrzostw Europy 2010 we wspinaczce sportowej, w konkurencji wspinaczki na czas.

Tym samym Tarnowianka obroniła wywalczony dwa lata temu tytuł mistrzyni naszego kontynentu!

Edyta Ropek Mistrzynią Europy!

W niesamowitym i bardzo widowiskowym pojedynku finałowym Polka ustanowiła nowy rekord kraju, śrubując go do 10,05 sekundy na dystansie 15 metrów IFSC Speed Record Wall. Poprzedni rekord należał również do Edyty i wynosił 10,27 sekundy; ustanowiła go w zeszłym miesiącu w chińskim Xining.

Więcej zdjęć Edyty Ropek w serwisie Góry on-line.

Na drugim miejscu uplasowała się Rosjanka Ksenia Aleksiewa z czasem 10,35 sekundy, musiała uznać wyższość Polki. Warto dodać, że Edycie po raz pierwszy w tym roku udało się wygrać z Ksenią w bezpośrednim pojedynku. Na trzecim miejscu uplasowała się Rosjanka Natalia Titowa.

W zmaganiach mężczyzn zwyciężył Rosjanin Sergiej Abrakchmanow, przed swoim rodakiem Stanisławem Kokorinem. Na trzecim miejscu uplasował się Czech Libor Hroza.

Pozostali reprezentanci Polski uplasowali się na następujących pozycjach: Lukasz Świrk (SMG Lubin) — 7 miejsce, Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) — 16 miejsce, Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) — 19 miejsce, Jakub Pociecha (AZS PWSZ Tarnów) — 22 miejsce.

Nasze reprezentantki zajęły: Klaudia Buczek (MKS Tarnovia) — 7 miejsce, Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin) — 14 miejsce.

Tego dnia rozegrano również eliminacje ME w konkurencji prowadzenie. Polskę reprezentowały dwie zawodniczki, niestety żadnej z nich nie udało się awansować do półfinału. I tak zajęły one odpowiednio: Kinga Ociepka (KS Korona Kraków) — 33 miejsce, Agata Wiśniewska (KW Toruń) — 37 miejsce.

W boulderingu reprezentowała Polskę jedynie Agata Wiśniewska (KW Toruń); zajęła 27 miejsce.

Zdjęcia z zawodów w galerii autorstwa Piotra Drożdza.

Tekst: Arkadiusz Kamiński