wróć
Polski Związek Alpinizmu

Tennengebirge 2013

Opublikowano: 9-09-2013; 15:12 przez mteg

Od 4 do 25 sierpnia 2013 r. w masywie Tennengebirge w Austrii działała kolejna wyprawa Speleoklubu Bobry z Żagania. W tym roku było 11 uczestników, a głównym celem ponownie była jaskinia JackDaniel’s.

Eksplorację skupiliśmy przede wszystkim w korytarzach w części północnej jaskini, oraz w korytarzu za Naciekową Salą. Działalność prowadzona była w oparciu o biwak założony w Sali NDE około 1,5 km od otworu jaskini, na głębokości -280 m. Z biwaku do miejsc eksplorowanych droga zajmuje od 15 minut do 1 godziny w zależności od wyboru przodka, a póki co, jest w czym wybierać.

W górę przed i za Salą NDE prowadzą kominy, które przyłączyły się 30-40 m wyżej do Galerii Popodeszli odkrytej w ubiegłym roku. Nowo odkryte korytarze w rejonie Popodeszli rozciągają się na tym samym pęknięciu tektonicznym tylko kilkadziesiąt metrów wyżej (od -230 do -190 m). Są tam ciekawe dwa obszerne kominy do wspinaczki. Galeria Popodeszli połączyła się z korytarzami położonymi niżej aż w pięciu miejscach. Jest to kolejny bardzo ładny ciąg korytarzy z wyjątkowo bogatą szatą naciekową. Kolejnym miejscem eksplorowanym były ciągi za Salą Matki Boskiej, również na północnych krańcach jaskini.

Galeria Podpodeszli

Galeria Podpodeszli

W połowie Szarego Progu odkryliśmy ponad 100 m długości korytarz, który poprowadził pod salę Rzym. Zapewne jest z nią połączony, gdyż pomiary pokazały, że zbliżył się na dwa metry do korytarza pod salą, ale dzieli je zawalisko. Natomiast wspinaczka w górę w ciągach WX doprowadziła do odkrycia dużej Czarnej Sali i Białego Korytarza (również ponad 100 m długości).

Biały Korytarz urywa się niesprawdzoną jeszcze studnią w kierunku Sali Matki Boskiej. Zapowiada się więc kolejna pętla korytarzy. Kontynuacją korytarza za Naciekową Salą, położoną w połowie Galerii Koziorożców, okazał się ciąg pionowych kaskad. Zajrzeliśmy tam ostatniego dnia działań w jaskini, podczas powrotu z biwaku. Po zjeździe dwoma kaskadami około 30 m (widocznych jest kilka następnych, ale nie mieliśmy liny, aby nimi zjechać) ukazał się kolejny naciekowy korytarz prowadzący ww ciekawym kierunku, bo na południowy zachód. Z racji napotkanych form krystalicznych nazwaliśmy go Korytarz Bajkowy. Znaleźć w nim można konika szachowego, mnichy, kolczaste kulki oraz maleńki szkielet, prawdopodobnie nietoperza. Powyżej bajkowego znajduje się jeszcze jeden korytarz pozostawiony do eksploracji na przyszłość.

Korytarz Bajkowy

Korytarz Bajkowy

W sumie podczas tegorocznej wyprawy w jaskini Jack Daniel’s wyeksplorowanych zostało 900 m, a zmierzonych 700 m nowych korytarzy. Jaskinia ma obecnie około 9200 m długości (pomierzone 9030 m). Jej eksplorację będziemy kontynuować w przyszłym roku.

Oprócz jaskini JackDaniel’s działaliśmy także na powierzchni eksplorując, mierząc i znakując wiele mniejszych obiektów.

Osiągnięte cele eksploracyjne:



  • poznane 900 i pomierzone 700 m nowych korytarzy w jaskini JackDaniel’s;

  • sprawdzonych zostało kilka otworów, P-D27 wydaje się być interesująca (po około 30 m zjazdu natrafiono na okno z przewiewem);

  • zmierzone zostały jaskinie: P-A14 do połaczenia z P-A13, długość (bez P-A13) 49 m, głębokość -40 m, P-A15, długość 40 m, głębokość -26 m oraz kilka studni do 20 m głębokości;

  • oznakowanych nr katastralnym zostało 10 jaskiń;

  • w jaskini JackDaniel’s pozostało wiele obiecujących „przodków” do eksploracji dla przyszłych wypraw.

Dziękujemy KTJ PZA za znaczące wsparcie budżetu wyprawy.

Kierownik, Rajmund Kondratowicz

Partnerzy