PZAZWIĄZEKTATRYWYPRAWYWSPINACZKA SPORTOWASKIALPINIZMALPINIZM JASKINIOWYWSPINACZKA SKALNASZKOLENIE

Komunikat PZA z 9.07.2013

Komunikat Polskiego Związku Alpinizmu w sprawie tragicznych wydarzeń na Gasherbrumie I w Karakorum.

W niedzielę, 7. lipca Artur Hajzer i Marcin Kaczkan wyszli z obozu III (7150m), by zdobyć szczyt Gasherbrum I (8068m). Po osiągnięciu wysokości 7600 m z powodu silnego wiatru przerwali atak szczytowy, zawrócili.
Dotarli do obozu III ( 7150m) i za pomocą radiotelefonu połączyli się z bazą, z kucharzem wyprawy, informując, że schodzą do obozu II (6400m) i wszystko jest w porządku.

Tego dnia, to jest w niedzielę 7. lipca o godz 11.00 naszego czasu (godzina 14.00 czasu miejscowego) Izabela Hajzer otrzymała od męża Artura Hajzera sms, w którym pisał: Marcin Kaczkan spadł kuluarem japońskim. Od tego czasu nie udało się nawiązać kontaktu z Arturem Hajzerem.

Rozpoczęto akcję ratunkową, którą z bazy pod Gasherbrumami kieruje kierownik niemieckiej wyprawy Thomas Laemmle. W nocy z 7. na 8. lipca wysłano ekipę tragarzy wysokościowych, której celem było dotarcie do obozu II (6400m). Z powodu silnego wiatru i podającego śniegu dotarli tylko do  obozu I i zawrócili do bazy.

W nocy z 8. na 9. pogoda poprawiła się. Z obozu I (6000m) wyszła grupa wspinaczy rosyjskich, która rano dotarła do obozu II i odnalazła w nim Marcina Kaczkana.

Artur Hajzer nie żyje - powiedział Marcin Kaczkan w rozmowie przez radiotelefon z Thomasem Laemmle.

W ciągu najbliższych godzin komunikaty z bazy pod Gasherbrumami zweryfikują ostatecznie tę tragiczną wiadomość.

Zarząd PZA

[ 9 lipca 2013, Marek Karnecki; ostatnia modyfikacja: Ditta Kicińska]

DrukujWersja do druku

W skrócie

Betlejemka wznawia działalność noclegową
Informujemy, że po ponad siedmiomiesięcznej przerwie COS Betlejemka ponownie otwiera swoje podwoje dla taterników. »
Dieta w sporcie wspinaczkowym nadal w sprzedaży!
Informujemy o ukazaniu się publikacji autorstwa Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego pt."Krótki przewodnik po dietetycznych strategiach wspomagania treningu we wspinaczce sportowej". Niniejsza publikacja jest rekomendowana przez Komisję Wspinaczki Sportowej PZA. »
Nowy Biuletyn
Ukazał się nowy Biuletyn nr 1/2014. »
Rzeźba Korona Himalajów
We Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, dzięki działaniom Fundacji Aleja Gwiazd Sportu (http://www.alejagwiazdsportu.pl/) oraz środowiska alpinistów Trójmiasta została wzniesiona przestrzenna rzeźba Korona Himalajów symbolizująca osiągnięcia polskiego himalaizmu. »
Uroczystość pod Osterwą
Informujemy, że w najbliższą sobotę 28 czerwca, na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą zostanie wmurowana i odsłonięta tablica poświęcona pamięci Tomka Kowalskiego i Maćka Berbeki, »
40 rocznica zdobycia Kangbaczen
Klub Górski PTTK Kielce, Polski Klub Górski , Geopark Kielce zapraszają na Jubileusz 40 rocznicy zdobycia Kangbaczen 7902 m n.p.m. »
Alpinista i malarz Ryszard Kowalewski w Żaganiu
W czwartek, 12 czerwca w żagańskim pałacu zostanie otwarta wystawa prac Ryszarda Kowalewskiego - znanego gdańskiego malarza, wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków, a jednocześnie grotołaza, alpinisty, himalaisty. Wernisaż poprzedzi spotkanie z gościem, który opowie o dwóch największych pasjach życia – górach i sztuce. Początek o godz. 18 w Holu Notariusza. »
Ela Glajza Fijałkowska nie żyje
7 czerwca 2014 w rejonie Czarnego Szczytu w dolinie Kieżmarskiej zginęła w wypadku taternickim Elżbieta "Glajza" Fijałkowska, Osobistość środowiska wspinaczkowego, instruktor taternictwa PZA »
Wystawa fotografii "Karkonosze dawniej i dziś"
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Tomasz Jagodziński zaprasza na otwarcie wystawy fotografii "Karkonosze dawniej i dziś". »
Narodowy Dzień Sportu
Polski Związek Alpinizmu został zaproszony przez Fundację Zwalcz Nudę, która wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polskim Komitetem Olimpijskim, oraz największymi mediami sportowymi organizuje II edycję Narodowego Dnia Sportu do udziału w tej imprezie. »
Aktualności w skrócie
  więcej »
© Polski Związek Alpinizmu :: 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24, tel./fax 022 875 85 05, tel. 504 002 610
bank: Kredyt Bank S.A. 48 1500 1126 1211 2009 3906 0000
NIP: 527-21-39-619
e-mail: biuro@pza.org.pl, skype: pezeta
email: webmaster@pza.org.pl