PZAZWIĄZEKTATRYWYPRAWYWSPINACZKA SPORTOWASKIALPINIZMALPINIZM JASKINIOWYWSPINACZKA SKALNASZKOLENIE

Komunikat PZA z 9.07.2013

Komunikat Polskiego Związku Alpinizmu w sprawie tragicznych wydarzeń na Gasherbrumie I w Karakorum.

W niedzielę, 7. lipca Artur Hajzer i Marcin Kaczkan wyszli z obozu III (7150m), by zdobyć szczyt Gasherbrum I (8068m). Po osiągnięciu wysokości 7600 m z powodu silnego wiatru przerwali atak szczytowy, zawrócili.
Dotarli do obozu III ( 7150m) i za pomocą radiotelefonu połączyli się z bazą, z kucharzem wyprawy, informując, że schodzą do obozu II (6400m) i wszystko jest w porządku.

Tego dnia, to jest w niedzielę 7. lipca o godz 11.00 naszego czasu (godzina 14.00 czasu miejscowego) Izabela Hajzer otrzymała od męża Artura Hajzera sms, w którym pisał: Marcin Kaczkan spadł kuluarem japońskim. Od tego czasu nie udało się nawiązać kontaktu z Arturem Hajzerem.

Rozpoczęto akcję ratunkową, którą z bazy pod Gasherbrumami kieruje kierownik niemieckiej wyprawy Thomas Laemmle. W nocy z 7. na 8. lipca wysłano ekipę tragarzy wysokościowych, której celem było dotarcie do obozu II (6400m). Z powodu silnego wiatru i podającego śniegu dotarli tylko do  obozu I i zawrócili do bazy.

W nocy z 8. na 9. pogoda poprawiła się. Z obozu I (6000m) wyszła grupa wspinaczy rosyjskich, która rano dotarła do obozu II i odnalazła w nim Marcina Kaczkana.

Artur Hajzer nie żyje - powiedział Marcin Kaczkan w rozmowie przez radiotelefon z Thomasem Laemmle.

W ciągu najbliższych godzin komunikaty z bazy pod Gasherbrumami zweryfikują ostatecznie tę tragiczną wiadomość.

Zarząd PZA

[ 9 lipca 2013, Marek Karnecki; ostatnia modyfikacja: Ditta Kicińska]

DrukujWersja do druku

W skrócie

XVIII Walne Zgromadzenie Delegatów PZA
W najbliższą sobotę 23.05.2015 odbędzie się Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Alpinizmu »
Dzień dla Nepalu
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu wraz z Unicefem organizuje akcję pomocy dla Nepalu. »
Zbigniew Skoczylas nie żyje
Z wielkim smutkiem informujemy, że dzisiaj o godz. 13.00 zmarł Zbigniew Skoczylas - polski wojskowy, taternik, alpinista, działacz społeczny i państwowy. »
Zbieraj kilometry dla młodych pasjonatów gór
Każdy Twój kilometr w biegu, na rowerze lub pokonany pieszo to wsparcie dla Fundacji "TWÓJ EVEREST" powstałej przy Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu. Jak pomóc? Wystarczy, że skorzystasz ze specjalnej aplikacji i… wystartujesz. »
Zmarł Tadeusz Łaukajtys
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Łaukajtys wybitny alpinista, wieloletni prezes Klubu Wysokogórskiego w Toruniu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 8.V.2015 o godzinie 12.30 wystawieniem urny w kaplicy kościoła pw. N.M.Panny. Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele o godzinie 13.00. Po mszy św. pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Św. Jerzego (ul.Sportowa). »
LUDZIE GÓR DLA NEPALU!
W związku z wielką tragedią jaką było trzęsienie ziemi w Nepalu bieżącego roku Fundacja Narodowe Centrum Górskie zainicjowała akcję „Ludzie Gór dla Nepalu” – liczymy na Państwa pomoc – w myśl sentencji „Kto ratuje jedno życie ten ratuje cały świat”. »
Odznaczenia państwowe dla wspinaczy
W sobotę 25 kwietnia 2015 Prezydent Bronisław Komorowski - w odpowiedzi na złożone wcześniej wnioski przez Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu - wręczył na Kasprowym Wierchu w Tatrach odznaczenia państwowe sportowcom i osobom zasłużonym dla popularyzowania sportów narciarskich i wspinaczkowych. »
XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych
W dniach 8-10 maja br., pod hasłem „40 lat w Gasherbrumach”, w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie /ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie/ odbędzie się XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. »
Wyjaśnienie PZA i IŚW"Nasze Skały" dot. projektu LIFE+
W związku z licznymi zapytaniami środowiska wspinaczkowego dotyczącego projektu Life+ "Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd” Polski Związek Alpinizmu oraz Rada Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały" wyjaśniają: »
Janusz Kurczab nie żyje
W sobotę 11 kwietnia 2015r. po długiej i wyczerpującej chorobie zmarł Janusz Jano Kurczab, wybitny alpinista, instruktor PZA, redaktor Taternika, autor przewodników, popularyzator osiągnięć polskiego alpinizmu, członek honorowy PZA. UWAGA! Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w piątek 17.04.2015r. o godz.13:00 na Cmentarzu Bródnowskim przy bramie głównej od ul. Św.Wincentego. »
Aktualności w skrócie
  więcej »
© Polski Związek Alpinizmu :: 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24, tel./fax 022 875 85 05, tel. 504 002 610
bank: Bank Zachodni WBK 48 1500 1126 1211 2009 3906 0000
NIP: 527-21-39-619
e-mail: biuro@pza.org.pl, skype: pezeta
email: webmaster@pza.org.pl