PZAZWIĄZEKTATRYWYPRAWYWSPINACZKA SPORTOWASKIALPINIZMALPINIZM JASKINIOWYWSPINACZKA SKALNASZKOLENIE

Komunikat PZA z 9.07.2013

Komunikat Polskiego Związku Alpinizmu w sprawie tragicznych wydarzeń na Gasherbrumie I w Karakorum.

W niedzielę, 7. lipca Artur Hajzer i Marcin Kaczkan wyszli z obozu III (7150m), by zdobyć szczyt Gasherbrum I (8068m). Po osiągnięciu wysokości 7600 m z powodu silnego wiatru przerwali atak szczytowy, zawrócili.
Dotarli do obozu III ( 7150m) i za pomocą radiotelefonu połączyli się z bazą, z kucharzem wyprawy, informując, że schodzą do obozu II (6400m) i wszystko jest w porządku.

Tego dnia, to jest w niedzielę 7. lipca o godz 11.00 naszego czasu (godzina 14.00 czasu miejscowego) Izabela Hajzer otrzymała od męża Artura Hajzera sms, w którym pisał: Marcin Kaczkan spadł kuluarem japońskim. Od tego czasu nie udało się nawiązać kontaktu z Arturem Hajzerem.

Rozpoczęto akcję ratunkową, którą z bazy pod Gasherbrumami kieruje kierownik niemieckiej wyprawy Thomas Laemmle. W nocy z 7. na 8. lipca wysłano ekipę tragarzy wysokościowych, której celem było dotarcie do obozu II (6400m). Z powodu silnego wiatru i podającego śniegu dotarli tylko do  obozu I i zawrócili do bazy.

W nocy z 8. na 9. pogoda poprawiła się. Z obozu I (6000m) wyszła grupa wspinaczy rosyjskich, która rano dotarła do obozu II i odnalazła w nim Marcina Kaczkana.

Artur Hajzer nie żyje - powiedział Marcin Kaczkan w rozmowie przez radiotelefon z Thomasem Laemmle.

W ciągu najbliższych godzin komunikaty z bazy pod Gasherbrumami zweryfikują ostatecznie tę tragiczną wiadomość.

Zarząd PZA

[ 9 lipca 2013, Marek Karnecki; ostatnia modyfikacja: Ditta Kicińska]

DrukujWersja do druku

W skrócie

Wystawa fotograficzna „Miej odwagę!”
Do 5 maja, w holu głównym siedziby Wydawnictwa Agora (ul. Czerska 8 / 10 w Warszawie) można oglądać wystawę fotograficzną przedstawiającą dotychczasowe edycje „Miej odwagę!” Memoriału Piotra Morawskiego - wyprawy zrealizowane przez jego laureatów. Wystawa powstała dzięki mecenatowi marki Samyang, producenta obiektywów fotograficznych i filmowych. »
1% PODATKU DLA WOJTKA
Mam 28 lat, We wrześniu ubiegłego roku doznałem ciężkiego urazu kręgosłupa oraz uszkodziłem rdzeń kręgowy, w wypadku motocyklowym, co spowodowowało, że jestem sparaliżowany od klatki piersiowej w dól. Byłem wspinaczem tak jak Wy. Była to moja życiowa pasja, którą straciłem być może bez powrotnie. Lecz jak w skałach, tak i teraz nie poddaję się i walczę o powrót do w miarę normalnego życia. »
Dieta w sporcie wspinaczkowym nadal w sprzedaży!
Informujemy o ukazaniu się publikacji autorstwa Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego pt."Krótki przewodnik po dietetycznych strategiach wspomagania treningu we wspinaczce sportowej". Niniejsza publikacja jest rekomendowana przez Komisję Wspinaczki Sportowej PZA. »
WZD PZA 2014 - komunikat nr 2/2014
W związku z organizacją XVII Sprawozdawczego WZD PZA w dniu 24.05.2014 r. w Podlesicach przesyłamy dalsze informacje. »
Już niedługo XXI Przegląd Filmów Alpinistycznych
Muzeum Sportu i Turystyki uprzejmie informuje, ze w dniach 16-18 maja br. w swojej siedzibie w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/ organizuje XXI Przegląd Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz. »
Komunikat KSWSiW i KWW PZA
Komisje Szkolenia i Komisja Wspinaczki Wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu pragną ogłosić kolejny nabór do Grupy Młodzieżowej we Wspinaczce Wysokogórskiej. »
WZD PZA 2014
Komunikat nr 1 dotyczący Sprawozdawczego Walnego Zgromadzenia Delegatów PZA »
Zmarł Jan Tybor "Timur"
15 marca po długiej chorobie zmarł nasz Kolega, instruktor taternictwa oraz narciarstwa PZA, wieloletni ratownik TOPR, przewodnik wysokogórski IVBV. »
ZAPROSZENIE NA "OPOWIEŚCI Z GÓR"
Akademicki Klub Turystyczny SGGW, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady serdecznie zapraszają na IX edycję spotkań z podróżnikami "Opowieści z Gór" »
PSNW i PZA zapraszają na NOC ZIMA GÓRY 2014
Polski Związek Alpinizmu objął partonat nad I Ogólnopolskim Cyklem Nocnych Zimowych Zdobyć pod nazwą NOC ZIMA GÓRY 2014, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. »
Aktualności w skrócie
  więcej »
© Polski Związek Alpinizmu :: 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24, tel./fax 022 875 85 05, tel. 504 002 610
bank: Kredyt Bank S.A. 48 1500 1126 1211 2009 3906 0000
NIP: 527-21-39-619
e-mail: biuro@pza.org.pl, skype: pezeta
email: webmaster@pza.org.pl